“Книга скарбів герцогині Анни Баварської”, 1552-1555


Унікальна рукописна “Книга скарбів герцогині Анни Баварської” (“Kleinodienbuch der Herzogin Anna von Bayern”) була створена у 1552-1555 роках на замовлення Баварського герцога Альбрехта V (1528-1579) для своєї дружини Анни (1528-1590), дочки короля Австрії, Угорщини та Чехії і майбутнього імператора Священної Римської імперії Фердинанда I Габсбурга.

Манускрипт містить 110 повносторінкових поліхромних мініатюр з зображенням 71 коштовності, що належали баварській короні – не лише самій Анні, а й її чоловіку та його батькам Вільгельму IV (1493-1550) і Марії Якобі Баденській (1507-1580). Виконав цю складну, але надзвичайно почесну роботу придворний живописець Ганс Міліх, за що невдовзі був обраний головою гільдії художників Мюнхена. Близько 1625 року книга отримала гідну палітурку коричневої шкіри з золотим тисненням та двома латунними застібками.

Найвідомішою ілюстрацією пам’ятки є малюнок на титульному аркуші, де Альбрехт і Анна представлені за грою в шахи, причому герцог одягнутий як лицар Ордену Золотого руна. Хоча дошка показана не повністю, з розстановки фігур роблять висновок, що саме герцогиня зробила останній переможний хід. Альбрехт тримає в руці короля, якого збирається покласти на дошку на визнання поразки. Велика група придворних мовчки спостерігає за двобоєм подружжя. Поруч з шахівницею лежать дві собачки, що символізують справжні, неспортивні стосунки монаршої сім’ї: песик Альбрехта спокійно і впевнено дивиться на візаві, яка скромно опустила очі.

Загалом, Альбрехт і Анна вважаються одними з провідних європейських меценатів свого часу. Герцогське подружжя заснувало кілька музеїв та бібліотек, спонсорувало творчість низки відомих митців.

Майже три століття манускрипт знаходився у приватній книгозбірні баварських правителів, аж поки 1843 року інший великий меценат, король Людвіг I (1786-1868) не передав пам’ятку до Мюнхенської надвірної бібліотеки, заснованої, до речі, тим самим Альбрехтом V. З 1919 року заклад носить назву Баварської державної бібліотеки і є однією з провідних колекцій книжкових раритетів Європи. “Книга скарбів герцогині Анни Баварської” зберігається тут під шифром Cod.icon. 429, її повна цифрова копія представлена на офіційному бібліотечному сайті та на сайті “Всесвітньої цифрової бібліотеки”.

Робота має не лише безсумнівну книгознавчу цінність, а й є унікальним джерелом з історії ювелірного мистецтва. Адже зображені коштовності давно перестали існувати в своєму оригінальному вигляді і перетворилися на сировину для прикрас наступних поколінь, а то й банальні золоті злитки.