Почав роботу інтернет-проект “Памяти героев Великой Войны 1914-1918”


З 1 серпня 2017 року офіційно запрацював спільний інтернет-проект Міністерства оборони РФ, Російського історичного товариства та Федерального архівного агентства “Памяти героев Великой Войны 1914-1918”, де представлений великий масив матеріалів з історії Першої Світової. Відкриття проекту приурочене до 100-ліття з дня закінчення епопеї.

Особливо цінною є електронна копія картотеки “Бюро учета потерь Первой мировой войны”, що містить інформацію та оригінали особових документів 8,7 мільйонів учасників бойових дій з російського боку, зокрема тих, хто загинув, був поранений або потрапив у полон. Весь масив знаходиться у 7701 коробці і займає стелажі протяжністю у 1120 метрів, кілька років тому його випадково виявили у Центрі зберігання страхового фонду архівних установ в місті Ялуторовську Тюменської області, куди ще в 60-х центральні архіви СРСР зкидали різні “неліквіди”, розчищаючи місце під актуальніші фонди.

Цікаво, що картотека, яка нині стала сенсацією, ніколи не була засекречена. Про неї просто всі забули, адже в СРСР офіційний запит на дослідження цієї непопулярної війни лишався незначним. З іншого боку, ялуторовське “вигнання” виключило можливість списання документів у макулатуру, що періодично практикувалося у центральних радянських архівах.