Виставлена онлайн унікальна карта світу 16-го століття

Одна з найбільших у світі картографічних збірок “David Rumsey Historical Map Collection”, яка з 2009 року є складовою бібліотеки Стенфордського університету (США), виставила онлайн своє нещодавнє сенсаційне придбання – величезну рукописну карту світу 1587 року, зображену на 60 окремих аркушах-“пазлах” загальною площею три на три метри.

Автором твору є міланський картограф Урбано Монте (1544-1613) – молодший сучасник знаменитого голандця Герарда Меркатора, чиїми картографічними стандартами ми в основному користуємося і сьогодні. Однак, Монте мав свої погляди на цю справу і його карта побудована зовсім з іншого ракурсу: глядач бачить у центрі не екватор, як у Меркатора, а Північний полюс.

Візуально робота Монте досить типова для картографічних творів доби Відродження: карта має круглу форму і містить безліч дрібних деталей.

Там, де Монте бракувало географічної інформації, з’являлися художні персонажі.

Порожні місця (тобто, зображення місцевостей, про які тоді ще не знали) заповнені декоративними малюнками дерев, гір, тварин, зокрема міфічних (гігантських рептилій, єдинорогів і грифонів), а також портретами самого майстра і іспанського короля Філіпа II.

Портрет іспанського короля Філіппа ІІ Габсбурга (Розсудливого) (1527-1598). На час створення карти більша частина Італії, включно з Міланом, належали Іспанії.

Іспанська армада в океані.

З історичних джерел відомо, що Монте зустрічався з японською делегацією, яка відвідала Мілан 1585 року. Тому Японія на його карті  зображена набагато детальніше і повніше, ніж на інших європейських мапах того часу.

Так на карті Монте позначена територія сучасної України.

Оприлюднення електронної копії карти Монте стало своєрідною презентацією створеного 2016 року на основі “David Rumsey Historical Map Collection” окремого “David Rumsey Map Center”.  Пам’ятку спеціально для цього придбала і подарувала стенфордській бібліотеці компанія “Barry Lawrence Ruderman Antique Maps Inc.” − відомий дилер історико-картографічних лотів з Каліфорнії. Безпосередню участь у всіх цих подіях навколо його колишнього приватного зібрання бере відомий американський благодійник і колекціонер, фахівець в галузі історичної картографії Девід Рамсі, який впродовж кількох десятиліть склав собі статок на ринку нерухомості і зараз переважно займається улюбленою справою.