Народні депутати пропонують змінити систему керівництва НАНУ

П’ятеро народних депутатів (Олег Медуниця, Леонід Ємець, Віталій Сташук, Геннадій Кривошея та Ярослав Єдаков) пропонують ліквідувати систему управління Національної академії наук України через Президію і замінити її радою директорів науково-дослідних інститутів та інших наукових установ, організацій, підприємств. Про це йдеться в проекті закону 8623, зареєстрованому в парламенті 17 липня. Повна назва документу “Про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо оптимізації структури Національної Академії наук України”. Головним комітетом для розгляду визначений Комітет з питань науки і освіти.

“Для ефективного використання коштів Державного бюджету України, підвищення якості наукових досліджень та оздоровлення ситуації в НАН України пропонується ліквідувати Президію НАНУ як суто бюрократичну структуру. Для оптимальної координації наукових досліджень замінити її на Раду директорів”, – зазначається в пояснювальній записці законопроекту.

Документом пропонується передбачити, що очолювати раду директорів має президент НАНУ. Водночас запропоновано змінити систему обрання керівництва НАНУ: за новою схемою, президент, перший віце-президент, віце-президент, головний учений секретар обиратимуться на засіданні ради директорів терміном на п’ять років та не зможуть обіймати своїх посад більш як два строки.

Передбачено, що в разі, якщо жоден із кандидатів на посаду президента не отримав під час голосування більшості голосів, проводиться другий тур за участю двох кандидатів, які отримали у першому турі найбільшу кількість голосів. У другому турі обраним вважається той кандидат, який отримав більшу порівняно з іншим кандидатом кількість голосів.

Право висунення кандидата на посаду президента належить Раді директорів, науковим установам, дійсним членам (академікам) та членам-кореспондентам Національної академії наук України.

Перехідними положеннями проекту пропонується доручити Кабінету міністрів протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом сформувати Раду директорів. При цьому в неї мають увійти директори науково-дослідних інститутів та інших наукових установ, організацій, підприємств (обсерваторій, ботанічних садів, дендропарків, заповідників, бібліотек, музеїв тощо), об’єктів соціальної сфери, що забезпечують діяльність і перебувають у віданні Національної академії наук України, як самоврядний колегіальний орган, який діє на безоплатній основі. Окрім того, пропонується доручити уряду забезпечити передачу повноважень від Президії до Ради директорів і ліквідувати Президію Академії наук України та апарат Президії.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що Президія Національної Академії наук України була створена у 1928 році для ідеологічного нагляду над українськими науковцями. Також наголошується, що сьогодні президія НАН є бюрократичною структурою зі штатом 280 чол. станом на 2017 рік, “функції якої зводяться до розподілу коштів Державного бюджету України, виділених НАН України, та контролю за діяльністю наукових установ”.

Депутати вважають, що за роки незалежності президія НАН не змогла запропонувати суспільству ефективну програму модернізації української науки відповідно до викликів часу та зупинити стагнацію наукової сфери.

На сьогодні найвищим органом самоврядування НАН є Загальні збори, що складаються з дійсних членів (академіків) та членів-кореспондентів. У період між сесіями загальних зборів керівництво роботою Академії здійснює президія НАН, яка обирається загальними зборами строком на 5 років. До складу президії НАН України, вибори якої відбулися у квітні 2015 року, входять 32 особи, в тому числі президент, п’ять віце-президентів, головний учений секретар, 14 академіків-секретарів відділень, 11 членів.

* * * * *

Нагадаємо, що кілька років тому Загальні збори Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ухвалювали Звернення до Загальних зборів НАНУ з аналогічними пропозиціями. Як і очікувалося, Звернення було повністю проігнороване. Можливо, хоча б нардепів почують?