З аукціону проданий унікальний документ чеської історії

Кілька днів тому на аукціоні “Art Consulting” у Празі, Чехія був проданий унікальний документ, що має безпосереднє відношення до подій чеської Реформації. Нотаріально завірений і скріплений печаткою рукописний акт виконаний на пергаменті і датований 1414 роком. Ним тогочасна римо-католицька адміністрація позбавляла адвоката і проповідника Яна з Єсеніце (Jan z Jesenice, † 1420) ступеня доктора канонічного права і оголошувала про накладення інших покарань.

Ян з Єсеніце відомий як однодумець і адвокат духовного лідера чеської Реформації Яна Гуса, він, зокрема обгрунтовував некоректність накладеного на Гуса інтердикту (заборони участі в церковних ритуалах) і представляв на Синоді перед комісією чеського короля Вацлава VI. 1414 рік в біографіях обох діячів позначений черговим сплеском утисків: Яна Гуса викликали на Констанцький собор, де вкотре звинуватили в єресі і організації вигнання німців з Празького університету, згодом арештували і після кількох місяців ув’язнення 6 липня 1415 року живцем спалили на вогнищі. Ян з Єсеніце відбувся позбавленням ступеня і вигнанням.

Вивчаючи латиномовний текст пам’ятки, дослідники зауважили його очевидну юридичну некоректність. Справа в тому, що свій докторат Ян з Єсеніце отримав 1412 року в одному з найстаріших і найавторитетніших в Європі Болонському університеті, який спеціалізувався на підготовці правників. Болонський університет був самоврядною автономною структурою, яка видавала дипломи виключно за своїм статутом, тож позбавити наукового ступеню її випускника могла тільки вона сама. Борючись з опонентами, папська адміністрація перейшла межу повноважень і видала де-факто фіктивний акт.

Лот був виставлений з початковою ціною 4 млн чеських крон. Серед претендентів була й делегація Національної бібліотеки (Národní knihovna) з фінансовими гарантіями від міністра культури Чехії Антоніна Станека (Antonín Staněk). На жаль, торги підняли ціну до 7,2 млн крон (270 тисяч доларів США) і документ отримала приватна особа.

* * *

Продубльовано на ФБ-сторінці