Британська бібліотека оголошує мозковий штурм

Зараз в експозиції Британської бібліотеки “Magna Carta”, присвяченій укладенню Великої Хартії Вольностей, під шифром PE 1858,1116.5 демонструється старовинний меч. Його знайшли ще 1825 року у водах річки Вітам поблизу міста Лінкольн і датують 1250-1330 роками нашої ери. Вага знахідки 1,2 кг, загальна довжина 960 мм, довжина леза – 815 мм.

Походження меча досі дискутується. Він зроблений двосічним, з гостро заточеними краями – особливість, приписувана німецьким зброярам. Руківка виконана у формі хреста, що також може вказувати на зв’язок із захистом християнської віри і приналежність зброї європейському лицареві. Однак інші деталі дещо суперечать такій атрибуції. Йдеться про дві канавки вздовж обох сторін леза – а ця особливість вважається властивою мечам вікінгів.

Однак найбільшою загадкою раритету є 18-літерний напис на лезі, інкрустований тонким золотим дротом. На перший погляд це безглуздий набір букв – NDXOXCHWDRGHDXORVI. Деякі фахівці припускають, що тут зашифрований бойовий клич валлійців. Такої точки зору, зокрема, дотримується куратор виставки Джуліан Харрісон, який вважає, що сенс напису може бути близьким до “no covering shall be over me” (приблизно перекладається як “тримай мене завжди готовим до бою”).

Існує також думка, що напис є імітацією тексту від неграмотного ремісника. Частина дослідників вказує на початкові літери ND, які можуть означати латинську абревітуру “наш господь”, а наступна буква Х – символізувати Христа.
Поки переконливої розшифровки не знайдено, тож Британська бібліотека звертається з пропозицією до всіх охочих долучитися до розкриття таємниці.

Норманське вторгнення до Англії. Зображення з манускрипту “Grandes chroniques de France” (British Library Royal MS 16 G VI, f. 365v, detail).