Музей арабської каліграфії відкрито в Єгипті

В єгипетському місті Александрія на узбережжі Середземного моря відкрили Музей арабської каліграфії. Новий заклад створений на основі одного з проектів Музею високого мистецтва імені Хуссейна Собхи (Hussein Sobhy Museum of Fine Arts). Поява такої стаціонарної експозиції є демонстрацією державного курсу на захист національної самобутності, основою якої в арабському світі вважається ісламська писемна культура.

Спеціальне музейне приміщення переобладнане з колишнього адміністративного будинку Музею високого мистецтва відомою каїрською фірмою Archinos Architecture. Роботи велися з 2010 року на замовлення Міністерства культури Єгипту. Скляний портал головного входу, вирішений у сучасному стилі з використанням традиційних каліграфічних мотивів, докорінно змінив образ колишнього офісу.

Музей зберігає колекцію сучасних і стародавніх шедеврів, створених художниками, які спеціалізувалися на арабській каліграфії та її унікальних декоративних якостях. Тут же знаходиться збірка картин найвідоміших каліграфів.

Відома в арабському світі під назвою хатт, каліграфія є формою мистецтва, культивованою переписувачами арабомовних країн. Історично вона пов’язана зі становленням ісламської культури і традицією оформлення текстів головної священної книги мусульман. Власне, більшість давніх каліграфічних пам’яток і є рукописними примірниками Корану.

Рукопис 11 – 12 століть доби єгипетської династії Фатимідів з зображенням двох воїнів. Зберігається у Музеї ісламського мистецтва в Каїрі.

Каліграфія отримала особливий розвиток саме в ісламській культурі в силу існуючої заборони на зображення Аллаха, пророка Мухаммеда і живих істот взагалі (так званого аніконізму). Мистецтво арабської каліграфії особливо шанується в мусульманському світі, будучи засобом збереження і поширення божественного послання, укладеного в Корані.

Найраніший коранічний шрифт названий куфічним на честь міста Куфа в Іраку, де він був сформований близько 7 століття і залишався основним у всьому ісламському світі впродовж наступних 5-6 століть. З плином часу арабська каліграфія вдосконалювалася, виникали окремі течії, традиційно хронологічно і географічно пов’язувані з окремими правлячими династіями.

Керамічна плитка з каліграфічним написом. 1308 р. Іран. Зберігається у Метрополітен-музеї, Нью-Йорк, США.

Арабський дирхем з куфічним написом (т. зв. “куфічний дирхем”).

Другим за часом створення і першим за поширеністю в сучасному світі є шрифт насх – горизонтальний строгий почерк з тонкими лініями і округлими формами букв. Практично всі книги, які видаються арабською, друкуються цим шрифтом. Однак для скоропису арабами використовується інший, спрощений стиль – рук’а. Насх і рук’а – два каліграфічних стилі, володіння якими обов’язкове для грамотного араба.

Окрему лінію в традиційній рукописній культурі репрезентує магрибський шрифт, створений і популярний на заході Північної Африки.

Коран 10 століття з Північної Африки. Зберігається у Британському музеї, Лондон, Велика Британія.

Коран 13 століття з Іраку. Зберігається в музеї Катару.

Сторінка Корану, виконана магрибським шрифтом.

Сучасна школа арабської каліграфії. Вчитель ставить чорним чорнилом окремі знаки, а учні вписують коричневим решту тексту.

За матеріалом http://egyptianstreets.com.