Писемну спадщину Афону оцифрують і викладуть онлайн

Контракт на оцифрування стародавніх текстів Афона і реалізацію проекту “Цифровий ковчег” підписали представники Священного Кінота Святої гори і грецького телекомунікаційного холдингу ОТЕ (Hellenic Telecommunications Organization). Проект передбачає оцифровку документів і рукописів, що зберігаються в монастирських архівах і бібліотеках. Вартість контракту (без урахування ПДВ) складає 7 700 000 євро .

Для забезпечення публічного доступу буде створений спеціальний сайт кількома мовами і електронна бібліотека-архів Святої гори. Вона складатиметься з цифрових копій 900 тис. рукописів, 450 тис. друкованих видань, 550 тис. історичних документів, 146 тис. предметів церковного мистецтва, 25 тис. архітектурних ескізів і 2,5 тис. годин відео-записів.

2008 року компанія “ОТЕ” заюезпечила Святу гору Wi-MAX зв’язком, який надає насельникам Афона доступ до Інтернету. Проект був реалізований в умовах практично непрохідного рельєфу та відсутності електропостачання. Для подолання цих проблем компанія встановила на Святій горі шість станцій, які працюють на сонячній енергії.

Сьогодні півострів Афон є особливою самокерованою адміністративною одиницею у складі грецької держави з центром у містечку Карея. Верховна влада на Афоні належить Священному Кіноту, який складається з представників 20-ти діючих тут монастирів. Управління здійснюється за статутом Святої гори, затвердженим Конституцією Греції.

За матеріалом порталу “Русский Афон”

* * *

2012 року у видавництві “Русско-Балтийский информационный центр “Блиц”” (Санкт-Петербург, РФ) вийшов з друку 200-сторінковий російський переклад книги відомого грецького славіста, професора Університету ім. Арістотеля в Салоніках Антоніо-Еміліоса Н. Тахіаоса “Славянские рукописи Свято-Пантелеимонова монастыря (Руссик) на горе Афон”. Грекомовний оригінал з’явився у Греції ще 1981 року.

Автор розповідає про пошуки слов’янських рукописів в монастирських бібліотеках Святої Гори. Зробивши чимало відкриттів у сховищах Свято-Пантелеймонового монастиря, А.-Е. Тахіаос докладно описує кожен знайдений рукопис, супроводжуючи виклад оригінальними ілюстраціями. Видатки проекту частково компенсував Центр російських і східноєвропейських досліджень університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (США). Решту витрат і організаційну підтримку науковця взяла на себе Грецька асоціація слов’янських досліджень.

З цифровою копією видання можна ознайомитися тут.

* * *

2013 року зусиллями Міжнародного фонду відновлення та збереження культурної та духовної спадщини Свято-Пантелеймонова монастиря вийшла з друку перша частина сьомого тому двадцятитомної серії “Русский Афон ХIХ-ХХ веков”, присвяченої 1000-річчю руського чернецтва на Святій Горі Афон. Весь сьомий том міститиме “Каталог рукописей, печатных книг и архивных материалов Русского Свято-Пантелеймонова монастыря на Афоне”, а перша його частина присвячена опису слов’яно-руських рукописів (1435 рукописних одиниць).

У наступних частинах представлені каталог грецьких рукописів, каталог рукописів іншими мовами, каталог рідкісних друкованих книг та інші. Зокрема, 2015 року вийшла четверта частина сьомого тому, яка містить “Каталог архивного фонда Русского Свято-Пантелеимонова монастыря на Афоне” (543 сторінки). Архівний фонд Руського на Афоні Свято-Пантелеймонова монастиря є сукупністю документів, що історично відклалися в обителі переважно за останні 300 років. Однак серед матеріалів є і документи більш ранніх епох: найдавніший датований 1030 роком. У Каталог увійшли 60 описів справ та архівних матеріалів. Особливо цінним вважається опис 10 “Історія монастиря 1705-2005 рр. (278 справ).

Видання здійснено з благословення ігумена монастиря священно-архімандрита Ієремії (Альохіна), під редакцією духівника і першого епітропа обителі ієромонаха Макарія (Макієнка).

Укладач – завідувач архівом і бібліотекою монастиря монах Єрмолай (Чежія), редактори – Жанна Левшина і Анатолій Турілов.

З цифровою копією першої частини сьомого тому можна ознайомитися тут.