Ромознавчі заходи на “Книжковому Арсеналі”


Якщо минулого року на “Книжковому Арсеналі” говорили про літературу й культуру кримських татар, то цього року зосереджується фокус на іншій національній меншині – ромах. Неміфологізована історія та література ромів мало представлені в сучасному медійному, освітньому й науковому просторі.

“Книжковий Арсенал” – унікальна можливість довідатися про це більше.

Спеціальний проект “Роми: (не) відомі”.
Кураторка: старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Наталя ЗІНЕВИЧ.


Роми здавна є частиною українського суспільства, ми живемо поряд вже понад 600 років. Таке сусідство має багато не завжди помітних граней міжкультурної взаємодії та спільної історичної долі. При слові “циган”/ром на авансцені постає найширока палітра карнавальних і літературних образів, які віддзеркалюють як захоплення експресивною східною музичною культурою ромів, так і низку забобон ів та упереджень, часто застарілих. Неміфологізована історія та сьогодення ромів, їхня культурна спадщина мало представлені в сучасному медійному, освітньому й науковому просторі. Тож для усіх відвідувачів фестивалю це унікальна нагода дізнатись про ціннісні підвалини ромської культури, процеси культурної та соціальної емансипації ромської громади України останніх десятиліть, довідатися про рефлексії ромських літераторів та вчених щодо власної ідентичності, суспільних процесів.

Спецпрограма сфокусована на творенні території консенсусу: до дискусій і презентації актуальних проектів запрошені знані ромські інтелектуали та творча інтелігенція, фахівці з міждисциплінарного напряму Romani Studies (ромські студії), експертне середовище, правозахисники та громадські діячі, представники креативних індустрій, які створюють культурний продукт на ромську тематику, активна ромська студентська молодь. У текстах літературних та наукових праць, у візуальних кіно- і фотообразах документально-мистецького проекту “Сім історій успішних жінок України”, перформативній програмі “Циганські ночі”» до глядачів промовлятимуть відомі ромські діячі, а поряд лунатимуть звичайні життєві історії, що творяться в багатоголоссі досвідів та щоденних практик, на перетині культур та поколінь. Інтелектуальна подія такого рівня – вікно можливостей для ромської культури позбуваючись упослідженого сприйняття через позитивні практики торувати свій шлях як невід’ємної складової творення спільного соціокультурного простору усіх громадян України.

17 травня, середа
19.00‒20.30 Кінозал № 1. Дискусія “Ромська література в Україні та світі”. Учасники: Рані Романі (Київ), Микола Ільїн (Кропивницький), Вейо БалТцар (Гельсінкі), Георгій Цвєтков (Софія). Модераторки: Наталія Зіневич та Маріанна Сеславінська (Софія-Москва). Організатор: ГО Платформа для змін “Ре:Дизайн” за підтримки МФ “Відродження”, ГО “Амала” та Міжнародного товариства дослідників ромської культури.

18 травня, четвер
19.00‒20.30 Перформативна сцена. П’єса “Циганські ночі” у виконанні акторів ромського театру “Романс” та обговорення у форматі Q&A. Учасники Q&A: Дмитро Чистяк, Наталя Ворожбит. Модераторка Q&A: Тетяна Трофименко. Кураторка: Настасія Євдокимова. Організатори: ГО Платформа для змін “Ре:Дизайн”, Київський академічний музично-драматичний ромський театр “Романс”.

19 травня, п’ятниця
16.30‒17.45 Перформативна сцена. Презентація документально-мистецького проекту “Сім історій успішних ромських жінок України”. Показ документальних відео та обговорення. Організатор: ГО Платформа для змін “Ре:Дизайн”.

20 травня, субота
19.00‒20.15 Зал “Дукат”. Дискусія «“Ромські студії” як освітній і науковий напрями в українському інтелектуальному просторі». Учасники: Михайло Ослон (Львів), Іон Думініка (Кишинів), Георгій Цвєтков (Софія), Олександр Бєліков (Вінниця), Михайло Тяглий (Київ). Модератори: Наталя Зіневич та Вячеслав Ліхачов (Єрусалим). Організатор: ГО Платформа для змін “Ре:Дизайн” за підтримки Європейської академічної мережі ромських студій, Українського центру вивчення історії Голокосту, Міжнародного товариства дослідників ромської культури, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України та Конгресу національних громад України.

вул. Лаврська, 10-12,
м. Київ, 01010
Т/Ф: +380 44 288 52 25