Фондом пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана) готується видання наукового Каталога стародруків


Одним із культурно-просвітницьких і видавничих проектів, які реалізовуються на сьогодні Фондом пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира є підготовка видання наукового Каталога рукописів, стародруків і рідкісних видань XVI–XX сторіч, які належали до колекції блаженноспочилого митрополита Володимира. Дане видання готується до друку з ініціативи та благословення Митрополита Олександра (Драбинка), який на сьогоднішній день, згідно Розпорядження святої пам’яті Блаженнішого митрополита Володимира є зберігачем і розпорядником його спадщини.

Будучи великим поціновувачем української сакральної культури, за час єпископського служіння, блаженніший Володимир нагромадив чималу колекцію кириличних рукописних книг і документів, а також стародруків, яка слугувала плідним джерелом для його духовного, інтелектуального та морального зросту. Зібрана колекція репрезентує інтелектуально-духовний вимір щоденного запиту владики.

Подібні бібліологічні описи книг, вводять у поле зору досі невідомі або мало відомі пам’ятки писемності та друку, вони доповнюють наші знання про розвиток книжної справи, загальної та церковної історії, особливості соціальних взаємин, щоденного побуту людей, для яких ці рукописи і друки були елементом їхньої культурної дійсності.

Антрибутація та науковий опис книжкових пам’яток здійснюється книгознавцем Станіславом Волощенком. На даний час вже описано більше восьмидесяти одиниць збереження. Серед рукописів цікавими є грамоти, розпорядження та листи Митрополитів Київських 18 сторіччя (Захарії Корниловича, Рафаїла Заборовського та ін.), а також богослужбові книги 19 – початку 20 сторіч.

Зі стародруків найдавнішим за часом видання є латиномовна “Пантеологія” авторства монаха-домініканця Райнеріо з міста Пізи, видана у Венеції 1585 року. Колекція славиться корпусом київських Житій Святих Димитрія Туптала (1689–1767), львівськими Апостолами та Євангеліями (17–18 ст.), московськими Бібліями (1757–1797), а також виданнями старообрядницьких і єдиновірницьких друкарень 18 – поч. 20 сторіч (зокрема, видання подорожей до Святих місць Сходу Василя Григоровича-Барського 1788 року, перевидання Острозької Біблії 1914 року). Бібліографічною рідкістю можна вважати два Каноника – один Києво-Печерський 1751 року та Почаївський 1776 року, а також Києво-Печерське Послідування у Неділю Пасхи 1763 року.

Надіємося, що детальні описи колекції слугуватимуть плідним джерелом для вивчення книжної культури, яка побутовала в українських землях, адже книга накопичувала інформацію, передавала її та об’єднувала навколо себе.

Прес-служба Митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра

* * *

Музей Блаженнішого Митрополита Володимира був заснований Фондом його пам’яті на першому поверсі дзвіниці Спасо-Преображенського собору на Теремках (Київ). 14 жовтня 2015 року відбулося освячення, а 23 листопада – у день 80-річчя Митрополита – урочисте відкриття. В експозиції представлені особисті речі Блаженнішого з його робочого кабінету у резиденції на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, меблі, що довгі роки слугували Архіпастирю та зібрані ним колекції.

Детальніше про музей можна дізнатися на сайті Фонду.